Nastavení soukromí
Dobrý deň
Bola mi diagnostikovaný DM2 typu.
Glykovany 7,1%
Diétu dodrzujem už viac ako rok.
Lekárka mi naordinovala metformin 500mg s dávkovaním 2x1/2 tablety.
Väčšinou mavam zhoršenú rannú glykémiu.Aj viac ako 8.
Po nasadení metforminu stále rovnaká hodnota ba dokonca niekedy ešte vyššie...
Je jedno či nejem 12 hodín,menej alebo viac. Ráno mám vždy vysoké hodnoty
Chcem sa opýtať je táto dávka metforminu adekvátna?
Dalsiu kontrolu mam až o3mesiace a dovtedy mám užívať metformin v takejto dávke.
Ďakujem za odpoveď
Odpověď ordinace
Dobrý den,
lék metformin zvyšujeme podle tolerance pacienta a podle hladiny glykémie. Můžete zvyšovat do maximální dávky 1 g ráno a 1 g večer.
Toto ovšem pouze za předpokladu, že Vám fungují normálně játra a ledviny. Možná měla Vaše lékařka nějaký důvod pro tak nízkou dávku.
Protože neznám Vaši historii, choroby ani výsledky, doporučuji raději zavolat svému lékaři a on Vám léky upraví.
S pozdravem
MUDr. Dagmar Bartášková