Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Do dotazu prosím doplňte Váš věk, hmotnost, výšku, ideálně také léky na cukrovku. Odpovíme Vám pak přesněji.

Vaše odpovědi zpracováváme průběžně a odpověď na Váš dotaz bude zveřejněna v nejbližších dnech. Nejsme ale schopni dopovědět Vám obratem. Pokud máte akutní problém, kontaktujte svého lékaře nebo pohotovost.

Děkujeme za váš dotaz, během pár dní tady naleznete odpověď.


Filtrovat dotazy podle oblasti:

29. 4. 2025 anonymní

Dobrý den, mám dotaz týkající se reakce těla na léčbu cukrovky a správný postup lékařského personálu. Muž, 62 let, diabetes zjištěn před 10 lety, od té doby užívá léky. Vše bylo bez problémů, až do dne, kdy nastoupil do nemocnice kvůli okrajovému krvácení do mozku. Nevěděli, kdy půjde na operaci a tak min. 1 den nic nejedl, a nedávali mu léky na cukrovku, hladinu pak měl asi 20 a nemohl jít na operaci. Nakonec mu pomoci inzulínu hladinu cukru spravili a operace byla úspěšná. Když jej pak převezli do spádové nemocnice, inzulín a ani jiné léky na diabetes mu podávány nebyly, protože to, že má cukrovku neměl prý uvedeno v záznamech. Po cca 2 dnech následoval kolaps, kdy hladina cukru byla přes 27. Následně mu začali každou hodinu měřit cukr a píchat inzulín. A za další asi 4 dny se zase stalo, že měl hladinu velmi nízkou vč. glykemického záchvatu. Moje otázka zní, je možné že by jeho tělo tak zvláštně reagovalo na píchání inzulínu nebo je pochybení na straně nemocnice, která si správné hodnoty neumí pohlídat? Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

není vůbec jednoduché odpovědět na Vaši otázku, protože zde se do výsledků promítlo hodně proměnných. Cukrovka se často výrazně zhorší při jiném probíhajícím onemocnění (ve Vašem případě krvácení do mozku). Proto bývá nutné někdy dočasné (někdy trvalé) podávání inzulínu. Při léčbě inzulínem může dojít ke kolísání hladin krevního cukru a to jak směrem nahoru tak i dolů do hypoglykémie. Hladina cukru při léčbě inzulínem je ovlivněna zejména příjmem potravy, pohybem a také dávkou inzulínu. Zde ale bohužel nevíme, co se v nemocnici odehrávalo, ale to že dojde k hypoglykémii (poklesu cukru spojeným s příznaky) se může stát. Jaká byla přesná příčina a kdo za to může, to Vám ale nedokáži odpovědět, neboť nemám k dispozici způsob léčby ani hladiny glykémie z doby pobytu v nemocnici.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 4. 2025 Patrik Prchal

Dobrý den mám dotaz léčím se štítnou žlázou beru propycil ale ten je na mě drahý a thyryzol nemohu je možnost jiné léčby než propycilem? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

možnost je pouze operační řešení, jiné léky nelze.

S pozdravem

MUDr. František Loos

25. 4. 2025 Mizigarova helena

Dobrý den, beru tabletky na cukr,Glimepirid,a strašně sem ztoho přibrala ,poraďte mi co mám dělat ,dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den Heleno,

není mi známo, že by Glimeperid dělal váhový přírůstek. Zaměřila bych se spíš na jídelníček, pohyb, psychickou pohodu a základní vyšetření fyzikálního stavu. Svůj stav a léky prosím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

24. 4. 2025 Blanka

Dobrý den,
užívám Stadamet 2 x denně 500 mg. Obvodní lékař se mi pokusil zaměnit s Alikvalem, ale po tom mi nebylo dobře (bolest břicha, zácpa). Dlouhodobý cukr byl v prosinci 49, nyní 52.
Teď jsem ke Stadametu dostala lék Glyclada 30, kde se tedy obávám vedlejších účinků (hypoglykemie, poruchy pozornosti při řízení - jsem řidič). Nebylo by lepší prozatím navýšit Stadamet? Krevní obraz je v pořádku, funkce ledvin také. Věk 53 let, váha 90 kg, výška 165 cm. Sladké téměř nejím (občas sušenka, tmavá čokoláda, kakao), jím celozrnné pečivo, snažím se do 150 g sacharidů denně. Cesta úplného vysazení sacharidů mě nepřipadá ideální. Sportovní aktivitu mám lehkou - pracuji v kanceláři, ale nejsem sedící celý den. Nyní jsem začala jezdit na rotopedu. Děkuji moc za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den Blanko,

doporučila bych Vám o svých obavách informovat Vašeho ošetřujícího lékaře a úpravu medikaci řešit s ním. Pro Váš klid můžete na začátek zkusit užívat jen 1/2tbl. Glyclady. Je vhodná např. i kontrola glykémie glukometrem před řízením motorového vozidla, glykémie nad 5mmol/l je bezpečná, event. pro případ nouze můžete si do auta dát hroznový cukr / coca-colu / džus.

Úprava hladiny glykémie cestou navýšeni dávky Metforminu, pokud nemáte žádná přidružená onemocnění, je také možná. Maximální dávka je 3g/den. A samozřejmě důležitá je pravidelná pohybová aktivita, a vlastně Vás chci pochválit za ten rotoped, a prosím nezapomínat ani na pravidelný stravovací režim.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

23. 4. 2025 Eva Šimková

Dobrý den je mi 71 let měřím 155 cm a vážím 55 kg. Léčím se cukrovkou 2 typu, beru lék Mulando Prolong 1500 mg 1x večer. Přestože jím pravidelně a mám pohyb chůze, ráno m ám hodnoty cukru vysoké 9,6. Prosím o radu, jak dosáhnout lepších výsledků. Kontroly mám pravidelné. Děkuji Eva


Odpověď ordinace

Dobrý den Evo,

zkuste udělat revizi Vašeho jídelničku, nevím jak se stravujete a ani nevím jakou máte glykémii (hladinu cukru) po jídle a před spaním. Občas někomu pomůže zařádit 2. večeři, obsahující do 20g sacharidu, malý kus pečiva s tvarohovou pomazánkou a zeleninou, ovoce naopak nedoporučujeme před spaním. Přínosné může být i měření glykémie v průběhu noci. Bohužel se může jednat i o postupné vyčerpání slinivky, kdy už nemá moc velké zásoby svého inzulinu, to lze zjistit laboratorně z periferní žilní krve. Při zhodnocení všech výsledků na místě by byla i úprava medikamentózní terapii. To všechno prosím zkonzultujte se svým ošetřujícím diabetologem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková 

23. 4. 2025 Lucie Lucie

Dobrý den, výsledky mých krevních testů ukazují vyšší hodnotu TSH, a to 4, 97. Měřím 172 cm, 80 kg. Je nutná okamžitá návštěva endokrinologa či mohu nejprve zkusit upravit jídelníček, tedy vyčkat. Od jaké hodnoty se nasazuji léky? Děkuji.
Lucie R.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

vyšetření nespěchá, jedná se pouze o lehké zvýšení regulačního hormonu, které může být způsobeno dočasnou zvýšenou potřebou hormonů štítné žlázy v těle. Tento regulační hormon reguluje jejich uvolňování dle potřeb těla. Pokud dochází k trvalému zvýšení a nebo dramatickému zvyšování hormonu TSH, znamená to, že Vaše štítná žláza nedokáže vytvářet a uvolňovat dostatečné množství hormonu a je nutné zahájit léčbu. Požádejte svého praktického lékaře o kontrolu TSH a fT4 s odstupem 6-8 týdnů od původních odběrů. Pokud se bude TSH zvyšovat a dosáhne 6 a více je nutné vyšetření endokrinologem a pokud přesáhne 10, je nutná i léčba. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

23. 4. 2025 Terezie Nedó

Dobrý den
8 měsíců jsem držela dietu kvůli špatnému trávení. Jsem vysoká 169 a vážila jsem 67 teď má 56 kg .Zhubla jsem 11 kg a asi půl roku od začátku diety jsem začala mít nocni pocení že jsem byla vždy úplně mokrá. Po nějaké době se mi přes den občas zamotala hlava a bolest hlavy a jednoho dne se mi v práci udělalo špatně dvojite vidění, bolest hlavy, třes, úzkost atd.A od té doby cca 14 dní mi není dobře. Hlavně bolesti hlavy, unava, slabost a v noci špatně spím. Nocni pocení. Prakticka lékařka mi udělala komplet krve na vše a vše ok.I RTG srdce a plic plus EKG .Jen cukr jsem měla nižší z krve na lačno 3,2..Je mozne tohle všechno mít z hypoglykemie a pokud ano co s tím?

Odpověď ordinace

Dobrý den Terezo,

na začátku jsem chtěla Vás pochvalit, odvedla jste pořádnou práci a podařilo se Vám krásně zhubnout a doufám, že to mělo i přiznivý efekt na Vaše trávení. Nemůžu vyloučit, že při dodržování přísné diety Vám klesá cukr na nižší hodnotu, než jste byla zvyklá, a kvůli tomu máte noční pocení. Abyste to ověřila, lze si pořidit senzor na kontinuální měření glykémii v krvi. Viz: www.freestylelibre.cz. Abyste předešla nočnímu poklesu hladiny cukru v krvi, mohla byste vyzkoušet si přidat 2. večeři obsahující pečivo cca 15-20gr., bílkovinu (tvaroh, tvaroh. pomazánka) a zeleninu. Jinak je vhodná i konzultace nutričního specialisty ke konzultaci správně nastaveného jídelníčku.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

16. 4. 2025 Jarka

Dobrý den, Chci se zeptat, jestli mám nárok na zvýšenou úhradu pro Ozempic. Mám 35 let, DM 2, BMI 52, hba1c teď naposled 49mmol.. zjištěn i zvýšený cholesterol. Beru teď nově Glucophage XR 500mg v dávce 0-0-1, předtím Tresiba.
Dia mi řekla, že mi Ozempic může napsat,ale musela bych si ho plně hradit, víc to ale nerozvedla. Jak je to tedy s podmínkami?
Díky za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den Jarko,

nárok na plnou úhradu Ozempicu máte v případě, když máte kombinovanou terapii diabetu, neuspokojivou kompenzaci s hodnotou glykovaného hemoglobinu nad 60 mmol/mol a s BMI nad 35 kg/m2 (musíte splňovat všechny 3 podmínky). Maximální cena je do 2.500 Kč, záleží na lékárně, pokud máte ale jejích věrnostní kartičku většinou cena se pohybuje kolem 2.000 Kč někde i méně.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

15. 4. 2025 Věra

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat jsem pre diabetik 2 užívám 1 metformin 500 .Dlouhý cukr mám 47 ale cukr na lačno že žily bylo naměřeno 7,2. Jinak doma glukometrem na lačno je 6,1 prostě do těch 7 moll. Po dvou hodinách je též do 6,7 moll. Jsem prediabetik když dlouhý cukr je docela nízký ? Je mi 66 let. Děkuji za odpověď.



Odpověď ordinace

Dobrý den,

všeobecně dle doporučení české diabetologické společnosti hladina glykovaného hemoglobinu ( „dlouhého cukru") pro zdravého jedince je do 40 mmol/mol. Diagnóza diabetu 2. typu je při glykovaném hemoglobinu nad 42 mmol/mol. Tzv. „šedá zóna" je při hodnotách glykovaného hemoglobinu 40-42 mmol/mol. Pokud máte již při terapii Metforminem 500mg/den hladinu „dlouhého cukru" 47 mmol/mol, řekla bych, že Vy máte již diabetes 2. typu, který je ale dobře kompenzován.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

4. 4. 2025 Eva

Dobrý den, pane doktore, manžel, cizinec, 25 let, zhruba 80 kg, na základě permanentní únavy odhalena hypotyreóza, pravděpodobně od dětství. Při přetížení nemoc, bez antibiotik se neobejde. Rekonvalescence vždy zhruba měsíc. Hodnoty TSH 17,3, ostatní v normě. Po nasazení T4-Thyro 50, snad všechny uvedené vedlejší účinky včetně depresí, po týdnu zvednuto na 100. Po 14 dnech kopřivka, vyčerpání, migrény, vlastně tráví celou dobu stále v posteli. lékař nařídil vysadit až kopřivka ustoupí - následky nemusím popisovat, opětovné testy, TSH klesl na 7, testy ESR v normě, nasazen Euthyrox 100. Únava, spánek 15 hodin trvá, vyčerpání, kopřivka ustoupila. Celkově tedy bere hormony (včetně 5 vysazených dní) již 7. týden. Cítí se celkově lépe v porovnání se začátky, ale stále vyčerpaný, spí 15 hodin a více, začal přibírat. Ráda bych se zeptala, zdali a přibližně za jak dlouho se může stav ustálit natolik, že by byl schopen normálního denního režimu bez bolestí, migrén, vyčerpání. Je naděje, že bude žláza pracovat sama? Vyšetření proběhlo pouze palpačně. Děkuji Vám za Váš názor.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud má manžel takové příznaky je vhodná změna preparátu a snížení dávky a postupně titrovat do normálních hodnot (např. á týden zvyšovat dávku), spíše to vypadá na rychle nasazenou substituci. Pokud manželovi trvá takto těžká únava po nasazení terapie hormony štítné žlázy a prospí více jak 12 hodin denně, doporučuji okamžité vyšetření hladiny kortizolu a ACTH k vyloučení jeho nedostatku, který se může takto projevovat!

S pozdravem

MUDr. František Loos