Konzultant a garant léčby
prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc. MBA

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Děkujeme za váš dotaz, během pár dní tady naleznete odpověď.


Filtrovat dotazy podle oblasti:

2. 2. 2023 anonymní

Dobrý večer,
přes 60 let mám DM1 a chtěl bych se prosím zeptat, jak lze léčit diabetickou gastropatii?
Předem děkuji za odpoěď
P. Štefánek

Odpověď ordinace

Dobrý den,

diabetická gastroparéza je dána postižením nervů, které jsou zodpovědné za vyprazdňování žaludku směrem do dalších částí trávicího traktu. Výsledkem je řada trávicích potíží, především zpomalené vyprazdňování, které může vést ke kolísání glykémie. Léčba bývá obtížná.
1. Na prvním místě je pochopitelně snaha o dobrou kompenzaci diabetu.
2. Potíže lze zmírnit dietními úpravami: cílem dietoterapie je omezení faktorů zhoršujících evakuaci žaludku. Na místě je polotuhá strava s nízkým obsahem zbytků, doporučujeme jídlo dobře kousat a hodně zapíjet, množství tuků by nemělo přesáhnou 40g/den, protože tuk zpomaluje evakuaci. Pro snížení mechanické zátěže žaludku je vhodné stravu rozdělit do 6–8 denních jídel.
3. Vyprazdňování může též zlepšit mírná fyzická zátěž (procházka) po jídle.
4. Z léků pomáhají tzv. prokinetika (Itoprid). Očekáváme od něj zlepšení rychlosti evakuace, žaludečního rytmu a vymizení trávicích potíží

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 2. 2023 anonymní

Dobrý den.
Mám dotaz...a předem píšu, cukrovku nemám.
Mívám často (někdy i 2x za den) stavy, při kterých se začínám chvět, polije mě studený pot, klepání se, nemůžu se soustředit, zhorší se mi vidění, podlamují se mi nohy, celková slabost! Mám okamžitě hlad a to takový že je mi jedno co sním. Cítím se jako ve svěráku ale během jídla přichází pomalu úleva a poté úplné vyčerpání a touha po klidu.
Upozorňuji, že mám hlad a chutě stále, i v noci a po každém jídle "musím "mít sladkou tečku v podobě čehokoliv.
Na cukrovku jsem byla vyšetřena 2x s neg. výsledkem, za což jsem ráda, ale...CO MI JE?
PROSÍM, POMŮŽETE MI. Předem děkuji za odpověď. Blanka.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

příznaky, které popisujete nejsou projevy cukrovky, vídáme je často u stavů, kterým říkáme fyziologický hyperinzulinismus. Znamená to, že slinivka po jídle (často po sladkém) uvolňuje víc inzulínu, než je potřeba a Vám klesá hladina cukru v krvi. To může být spojeno se slabostí, únavou, třesem. Vyjímečně jsou i jiné důvody zvýšeného uvolňování inzulínu, které se potvrzují speciálními testy obvykle během hospitalizace v nemocnici.

V první řadě doporučujeme upravit stravu tak, abyste v každém jídle konzumovala polysacharidy (škroby). Tyto složené cukry představují pro slinivku menší zátěž a snižují riziko poklesu cukru v krvi. Tedy vyřadit sladkosti, sladké nápoje. Pokud ano, tak vždy zároveň s pomalými cukry (např. krajíc tmavého chleba).
Pokud chcete podrobněji jídelníček, lze se objednat do libovolné nutriční poradny. Pokud potíže budou přetrvávat poraďte se s Vaším praktickým lékaře co dál.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 2. 2023 Mirka

Dobrý den. chtěla bych se zeptat. Došel mi Fiasp, který si píchám 3x denně. Došel mi a dnes je sobota, takže nevím co mám dělat. Večer si píchám dlouho dobý Tresiba , je možno použít tento,Děkuji. za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

tento dotaz vyžaduje akutní řešení, což vzhledem k charakteru naší poradny bohužel nelze uskutečnit.
Fiasp nelze nahradit Tresibou. Jedná se o zcela jiný inzulín s jiným účinkem. Dávejte si prosím velký pozor na zásoby inzulínů a včas si je u lékaře zajistěte.
V takovýchto vyjímečných případech lze podat Tresibu 2x denně (ideálně ráno a večer). Dávku ovšem takto bez znalosti Vašich hladin glykémie stanovit nelze.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 2. 2023 Alena

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli přijímáte nové pacienty. Jsem roční 1968-Diabetes mám minimálně 10 let. Léčím se v Brně u Svaté Anny. Nejdříve jsem chodila i panu primáři Olšovskému, nyní p. Dr Koupý. Vzhledem k tomu, že bydlím v Troskotovicích, chtěla bych přejít k Vám.
Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, nové pacienty přijímáme. Prosím obejdnejte se v ambulanci u sestřičky. Kontakty naleznete na našem webu: https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/

S pozdravem

Diabetologická ambulance

31. 1. 2023 David

Dobrý den měl sem krevní testy dvakrát po druhé testování i curk a bylo my na lačno namereno 6,2 může se jednat o cukrovku když všechno bylo v pořádku jaterní testy ok i minerály i cholesterol výstav 186.. 81 kg měl sme i covid a pak sem byl znova nemocní děkuji za odpoved

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Vaše hodnoty jsou hraniční, o cukrovku se ještě nejedná. Nicméně již nyní Vám doporučuji racionální stravu (tedy omezit sladkosti, sladké tekutiny) a pravidelně se hýbat. Například 2-3x týdně 60 minut chůze. Váhu máte v pořádku. Tento stav, kterému říkáme porušená tolerance cukrů nalačno, se může v budoucnosti změnit na cukrovku, proto doporučujeme 1x ročně kontrolu v laboratoři.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 1. 2023 Lucie Bártlová

Dobrý den,Bártlová chtěla bych se zeptat,Nikdy předtím jsem nebyla tak tlustá, prostě tak akorát.Během těhotenství před 7.lety jsem hodně přibrala a kila nejdou dolů zkoušela jsem různé typy diet ale vždy jsem opět přibrala,pí.doktorka mi řekla ať si najdu obezitologii,ale kam jsem volala tak mi bylo řečeno že mají plno a nové už neberou!!!.Jdeme mi hlavně o lidský přístup a pochopení.Četla sem někde že je i injekce ale jestli funguje to nevím.

Odpověď ordinace

Dobrý den, nové pacienty bereme. Objednejte se prosím na telefonním čísle 272 917 011.

S pozdravem

Diabetologická ambulance

30. 1. 2023 Libuše

dobrý den ja sem diabetik dva uzivam medformin 1500 vecer jim trikrat denne naposled v 6 hod trpim nespavosti beru neurol zaspavam kolikrat aj ve2 hod nejim a mam na lacno furt osum piju dostatecne musim jist aj pozde vecer?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

vyšší cukr nalačno je problémem pro řadu diabetiků. Je projevem necitlivosti na inzulín, který při normální činnosti slinivky udržuje cukr v krvi přes noc v normálních hladinách. Tělo totiž cukr potřebuje i v noci (vyrábí jej játra) a úkolem inzulínu je hladina glykémie ráno kolem 5-5,5 mmol/l. Inzulínová resistence (tedy necitlivost na inzulín) se pak projevuje ranní hyperglykémií. Jak tedy na to? Možností jak zlepšit ranní glykémii je více:
1. snaha o správnou stravu zejména večer. Na noc tedy nejíme žádné cukry, pečivo, ani ovoce.
2. zkuste přidat pohyb, ideálně 60 minut procházka alespon 3x týdně
3. některé léky pomáhají snižovat ranní glykémii. Je to i Metformin, který užíváte, jsou ale i jiné, může to být i inzulín na noc
4. pokud máte nadváhu, zkuste snížit o 10% hmotnosti. To obvykle pomůže nejvíc.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 1. 2023 Klára

Dobrý den,
mám diagnostikovanou těhotenskou cukrovku. Měřím se hodinu po každém jídle a na diabetologii mi dovolili občas sladké. Zkoušela jsem koláč a hodinu po měření jsem měla hodnoty v pořádku. Přesto se bojím, ze bych mohla ohrozit dítě. Je možné, že hned po sněžení koláče nebo dalších rychlých cukrů mi hladina glykemie vystřelí bezprostředně po jídle (nebo dříve než za hodinu) a za hodinu, když se měřím už klesne a ukáže se vše jako norma? Doktor mi říkal, že glykemie stoupá nejvíce hodinu po jídle, ale jak je to v případě rychlých cukrů?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem Ondráčková

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, přemýšlíte správně. Čím rychlejší cukr, tím rychlejší vzestup v krvi. U většiny rychlých cukrů platí, že glykémie stoupá cca po 15-20 minutách, maximum bývá do 1 hodiny po jídle. Podle Vašeho měření se tedy zdá, že máte i po sladkém jídle (nejspíš ho není moc) normální glykémii. Pozor jen na to, že v průběhu gravidity se může citlivost na inzulín měnit a to, co platilo před 14 dny nemusí platit trvale. Proto bych sladké moc nevyhledávala a pokud ano, raději si vždy zkontrolujte glykémii 1 hodinu po jídle.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 1. 2023 Petráková

Dobrý den.
Prosím můžete mi poradit, jak přejít z Lantusu na Tresibu? Dává se dávka přibližně stejná?
Lantus večer dělal hypa v noci a posledních 4-5 hodin nefungoval Ráno podávaný lepší, ale stejně bychom chtěli zkusit Tresibu, doporučeno od známých, že drží.
Ještě prosím jak se správně vypočítá kolik by mělo být bazálu?
Syn 16 let, diabetes 1. typu rok.
Děkuji Petráková

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

dávku Tresiby začínáme následovně: stávající dávka Lantusu - 20%. Postupně navyšovat + 2j po 3 dnech dokud nebude ideál, tedy v noci bez hypoglykémie a ráno  4-6 mmol/l. Dávka, která dobře koriguje glykémii může být o trochu vyšší, než na Lantusu. Vydržte s titrací, někdy to trvá déle, Tresiba je trochu línější, ale spolehlivější, než Lantus.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 1. 2023 Jana

Dobry den,v srpnu jsem mela hodne zvysenou hodnotu dlouhodobeho cukru 47jednotek,cilene jsem zhubla 13kg.Nyni je hodnota 41jednotek.Hranice by mela byt,jak mi sestricka v ordinaci rekla,40jednotek.mam si delat starost,nebo jit za dalsi 3mesice na kontrolu a zkusit jeste dal hubnout?Momentalne 64kg,52let.Dekuji za odpoved

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

výsledky se Vám výrazně zlepšily. Horní hranice pro normu je do 40 mmol/mol, ale  hraniční hodnoty (41 mmol/mol) považujeme za velmi uspokojivé. Komplikace od zvýšeného cukru přichází až s dlouhodobě zvýšeným HbA1C nad 53 mmol/mol, tedy se nemusíte obávat zdravotních komplikací. Doporučuji Vám udržovat hmotnost, nadále zdravou stravu, pohyb. Kontrolu těchto hraničních výsledků doporučujeme 1x ročně.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková