Konzultant a garant léčby
prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc. MBA

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Do dotazu prosím doplňte Váš věk, hmotnost, výšku, ideálně také léky na cukrovku. Odpovíme Vám pak přesněji.

Vaše odpovědi zpracováváme průběžně a odpověď na Váš dotaz bude zveřejněna v nejbližších dnech. Nejsme ale schopni dopovědět Vám obratem. Pokud máte akutní problém, kontaktujte svého lékaře nebo pohotovost.

Děkujeme za váš dotaz, během pár dní tady naleznete odpověď.


Filtrovat dotazy podle oblasti:

24. 7. 2024 anonymní

Co dělat při hyperglikémii na hodnotě 30 avýše

Odpověď ordinace

Dobrý den,

při takto vysoké hodnotě Vám doporučuji akutně kontaktovat Vašeho lékaře diabetologa, je nutné upravit léčbu a zjistit příčinu. Určitě nyní nejezte žádné sladkosti, pijte hodně tekutin.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 7. 2024 Irena Demeterová

Vzala jsem si omilem prášek na cukr a ráno taky

Odpověď ordinace

Dobrý den, prosím o upřesnění dotazu. Pokud chcete s něčím poradit, potřebuji vědět o jaký lék se jedná, jak jej máte užívat a na co přesně se chcete zeptat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 7. 2024 Magdalena

Dobrý den, mohla bych se zeptat, mám přes rok určený diabetes 2, glykovaný hemoglobin v pořádku od 37 do 44 během roku, zajímá mě, když přes den málo jím a večer žádné sacharidy, mám za mě v noci pěknou glykemii, pohybuje se kolem 6 stabilně, 7 většinou ani nedosáhne. Zato ráno je kolem 7, někdy i něco přes. Používám občas senzor, tak mám přehled. Zato když jím přes den docela hodně, večer sacharidy, litá mi to v noci někdy i od hypoglykemie až po treba 10. Ale ráno potom mívám nižší od 5 do asi 6.5. Zajímá mě, co je toho pricinou, a zda kdybych vytrvala v přísne dietě, glykemie by mi postupně klesla i ráno. Beru večer metformin 500. Rano antipsychotikum abilify 10. Jinak zadne jine leky. Mockrát děkuji, moc si Vaší práce vážím.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

na téma vyšší ranní glykémie přichází řada dotazů. Doporučuji Vám podívat se např. na stránky cukrovka.cz

https://www.cukrovka.cz/poradna/vyssi-ranni-glykemie-po-jidle-normalni

Ranní glykémie je ovlivněna stravou, pohybem, citlivostí těla na inzulín. Protože u většiny diabetiků (ale i u prediabetu) je přítomná tzv. inzulínová resistence, bývá po ránu vyšší glykémie i když na noc pacient drží dietu. To proto, že si játra cukr v noci sama vyrábí.

Snížit ranní glykémie lze:
1. pravidelným pohybem
2. správnou stravou, pokud máte nadváhu (nepíšete svoje údaje), pak snížení váhy cca o 10% většinou rovněž výrazně vylepší ranní glykémie
3. léky (ve Vašem případě lze zvýšit dávku Metforminu až na 2 g denně pokud máte v normálu funkce ledvin)

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 7. 2024 Lucie

Dobrý den,
existuje nějaký test na inzulínovou rezistenci? Rozumím tomu dobře, že inzulínová rezistence je stav, kdy je vysoký inzulín, takže podle klasických krevních testů se to nezjisjí? Četla jsem, že hypoglykémie může nastat, i když je cukr v krvi normální, protože to je problém s vysokým inzulínem?
Dále by mě zajímalo, jestli káva bez cukru má vliv na hladinu krevního cukru? Káva zvyšuje adrenalin, což je stresový hormon. Tím se dostávám k další otázce. Jak stresové hormony ovlivňují hladinu krevního cukru? Podle mě stres zváší hladinu krevního cukru a ta se poté sníží a může nastat hypoglíkémie? Léčím se na panickou poruchu a nemůžu si pomoci, podle mě mám problém s krevním cukrem. Jak poznám, jaký je rozdíl mezi hypoglikémií a záchvatem paniky?
Cítím, že moje tělo nezvládá ani psychickou a ani fyzikou zátěž. Četla jsem, že stejně jako inzulínová rezistence existuje rezistence na kortizol. Na to neexistují testy? Lidé pak končí v blázinci, přitom mají problém s hormony, chápu že si to způsobili stresujícím způsobem života, ale jak z toho ven. Lidé dostanou prášky na hlavu, ale přitom to chce přeci řešit nadledviny.
V minulosti jsem měla mononukleózu, je možné, že i když je to už 20 let zpátky, mohu mít únavový syndrom? Což by se zase týkalo nadledvin? Jaký doktor by mi s tímto problémem mohl pomoci? Četla jsem, že EBV je spojován s cukrovkou 1. typu. Máte s EBV nějaké zkušenosti, které by mi pomohli?
Moooc děkuji za odpovědi a budu Vám velmi vděčná.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

bohužel jednoznačně Vám odpovědět nelze. Ano, stres, ale i nemoc, málo pohybu, obezita, způsobují inzulínovou resistenci. Tělo obvykle resistenci dlouho zvládá a hladina glykémie je laboratorně v normě, dochází ale k většímu kolísání hladin inzulínu, když tělo normalizuje hladinu glykémie.
Tyto stavy se mohou projevovat zvýšenou slabostí, někdy lehkým poklesem cukru až na úroveň hypoglykémie. Pokud stav trvá dlouho, tak zvláště u geneticky predisponovaných jedinců (v rodině cukrovka) může dojít k rozvoji diabetu.

Možnosti řešení:
1. upravit stravu, omezit příjem volných cukrů popřípadě je zařadit vždy po potravě, kde je také bílkovina. Volné cukry totiž nutí slinivku k většímu uvolňování inzulínu a může pak dojít ke stavům slabosti
2. pracovat na zvládání stresu. To je proces dlouhodobý, ale např. s pomocí psychoterapie to lze jistě dokázat
3. pokud chcete znát svoje hladiny inzulínu popř. kortizolu, lze se domluvit s Vaším praktickým lékařem nebo se objednat na endokrinologii
4. s virem EBV zkušenosti nemám

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 7. 2024 Martina

Začala jsem užívat Saxendu aby mi pomohla při změně život.stylu a obezitě.Beru ale Arketis,jeden denně. Už po čtyřech dnech se objevily úzkosti i když lék beru.Bojim se,že se mi rozjede deprese.Co mám dělat?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

s depresemi a úzkostmi Vám bohužel poradit neumím. Zkuste se prosím obrátit na lékaře, který Vám jej předepisuje.
Pokud aplikace saxendy povede k výraznému zhoršení psychického stavu, bude se muset vysadit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 7. 2024 Ivana

Dobry den, jiz pres rok se s manzelem snazime o poceti. Byla mi vysetrena stitna zlaza, TSH 3,96 mU/l a anti TPO 111 IU/ml. Nedostala jsem zadne leky, nejsou ale hodnoty hranicni zvlast pokud se snazime otehotnet a nedari se nam? Vysledky mi zkonzultoval pouze gynekolog.

Odpověď ordinace

Dobrý den, výsledky na početí jsou v normě, byla by vhodná endokrinologická péče pro pozitivitu protilátek. Po otěhotnění je nutné provést do 6. týdne kontrolu a dle lab. zvážit, zda je nutná léčba na těhotenství. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

28. 6. 2024 anonymní

Dobrý den, chci se zeptat, když si nejsem jistá zda jsem si píchla tresibu, mám si píchnout stejnou dávku nebo míň? Děkuji za vaši odpověď a přeji hezký zbytek večera

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

bohužel nepíšete jakou máte dávku Tresiby, ani jaký máte typ diabetu, podle toho totiž bude vypadat přesná odpověď.
Tedy odpovídám pouze obecně. Pokud si nejste jistá a máte typ diabetu 2, je lepší s dávkou vyčkat až do druhého dne.
Pokud máte typ diabetu 1, večer nepíchnete a až ráno dle glykémie můžete dopíchnout max ale poloviční dávku. Zde je potřeba rozhodovat se podle glykémie. Pokud máte opakovaně nejistotu v dávkování inzulínu, existují tzv. pera Memoir, která si pamatují, kdy jste si naposledy aplikovala inzulín. Můžete o ně požádat na kontrole na diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 7. 2024 Jan

Dobrý den, moje matka měla problém se štítnou žlázou, a když jsem na tuto skutečnost upozornil svého PL, odeslal mě na UZ. Poprvé jsem byl vyšetřen před dvěma lety se závěrem: oba laloky ŠŽ nezvětšené, hladkých kontur, drobně skvrnité struktury s vícečetnými droboučkými uzlíky v obou lalocích, vaskularizace přiměřená, bez hrubších ložiskových změn, isthmus zcela štíhlý.
Dnes jsem byl znovu na UZ a závěr pana doktora mě trochu vyděsil, chvíli přemýšlel, jestli vůbec kouká na UZ na lymfatickou uzlinu či zda je to uzel, nicméně do zprávy napsal toto: oba laloky ŠŽ jsou jen hraniční velikosti - 15x18x35 mm s dif. zhrubělou echostrukturou, vlevo při okraji nezvětšeného isthmu je hypoechogenní uzel 7 mm, jinak bez ložiškových změn, bilat. bez známek patologické hyperemie parenchymu, okolí ŠŽ bez patologie.

Jde zde na místě se daného uzlu začít obávat nebo by bylo vhodné to jen přenechat na sledování u endokrinologa či u PL?

Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

dle charakteru uzlu na sono a případných rizikových markerů se rozhoduje, zda je nutná punkce nebo jen už sledovaní v čase. Pokud projeví uzel růstovou aktivitu, či se zhorší jeho sono obraz, je indikována punkce k odběru buněk k posouzení patologem.

S pozdravem

MUDr. František Loos

28. 6. 2024 Eva Marešová

Dobrý den, včera potvrzený 5 týden těhotenství. Hned po testu návštěva endokrinologie a diabetologie, dostala jsem pero k sebetestovaní, lačný cukr 5.9 až 6,4.
Cukr po jídle 5.1 až 5,7.
Diabetes 2. Pred půl rokem zahájena léčba 1x glucophange, 3dny 2x denne
Dnes si mám vyzvednout inzulin, klinika ivf by radši ještě počkala, kdežto lékařka inzulin už chce aplikovat dnes.
Tak hledám konzultaci, děkuji Eva 39

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud máte diabetes typ 2 a jste těhotná, velmi pravděpodobně budete potřebovat inzulín. Pro optimální vývoj miminka udržujeme cukr nalačno pod 5,1-5,3 (na glukometru). Pokud máte v průběhu týdne opakovaně hodnoty nalačno nad 5,5 přikláním se rovněž k zahájení aplikace inzulínu. Inzulín neškodí, placentou neprochází, jde jen o normalizaci glykémie.

S  pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 7. 2024 Karol

Dobrý den,
před plánováním těhotenství jsem si jako samoplátce nechala udělat krevní obraz. TSH mi vyšlo 8,8, Tyreotropin v normě. Po týdnu a půl jsem si testy udělala znova, TSH 7,7. Ke své endokrinoložce jsem se nemohla několik dní dovolat a jelikož jsem se odstěhovala, zkusila jsem na doporučení zavolat na endokrinologii v Brně, kde jsem vysvětlila situaci, že se pokoušíme o dítě. Jelikož jsem měla zprávu od známé, že je potřeba tento stav prvně snížit a poté se až snažit jinak hrozí postižení, velmi jsem se bála. Sestra mi řekla, že není potřeba se přestat snažit a objednala mě za dva týdny k endokrinoložce. Po dalších 2 týdnech jsem si opět udělala test a TSH bylo 5,2. (tendence klesající, avšak v dětství jsem byla sledována na endokrinologii a brala eutyrox, před dvěma lety jsem byla u staré endokrinoložky a tam bylo TSH 5,6 - neřešila). Proto jsme se snažili, na vyšetření už jsem tušila, že jsem těhotná (první týdny), avšak doktorka mi řekla, že TSH není tak vysoké, abychom nasazovali léky a že pokud se dítě má chytnout, tak se chytne. Také mi řekla, a´t zavolám na oznámení gravidity, ale nejdříve až mi to potvrdí gynekolog. Na internetu jsem četla lékařské články, kde nedoporučují TSH vyšší než 2,5, že to může být nebezpečné. Mám teď velký strach, protože jsem momentálně v 5. týdnu, potvrzenou graviditu budu mít až za 2 týdny od gynekologa (což bude už sedmý týden) a než mi uvolní na endokrinologii nějaký termín budou to týdny další. Mám velký strach, že dítě může být nějak postižené. Doktorka mi na mé zděšení řekla ať nešílím, že je to blbost a příroda si poradí.
Moc děkuji za Váš názor na tuto situaci a případně radu.
věk 24, hmotnost 56kg, výška 170cm
matka a sestra léčena na hypotyreozu

Odpověď ordinace

Dobrý den, dle laboratoře v 7- mém týdnu se Váš endokrinolog rozhodne, zda je nutné léčit. Zavísí to od diagnózy apod. Více z těchto informací nelze říct.

S pozdravem

MUDr. František Loos