Konzultant a garant léčby
prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc. MBA

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Do dotazu prosím doplňte Váš věk, hmotnost, výšku, ideálně také léky na cukrovku. Odpovíme Vám pak přesněji.

Vaše odpovědi zpracováváme průběžně a odpověď na Váš dotaz bude zveřejněna v nejbližších dnech. Nejsme ale schopni dopovědět Vám obratem. Pokud máte akutní problém, kontaktujte svého lékaře nebo pohotovost.

Děkujeme za váš dotaz, během pár dní tady naleznete odpověď.


Filtrovat dotazy podle oblasti:

10. 4. 2024 Anna

Dobrý den,začala jsem brát jednu tabletu stadametu vždy večer a mám ráda bílé suché víno....mohu si ještě dát občas skleničku?dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud užíváte Stadamet, tak rozhodně není doporučen tvrdý alkohol nebo větší množství vína či piva. Pokud se jedná o 1-2 sklenky vína, nemělo by se nic stát.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 3. 2024 Veronika

Dobrý den, moje mentálně postižená teta má cukrovku 1. stupně. Užívá inzulín už cca 16-17 let. Nikdy nebyl problém s aplikováním. Poslední cca rok a půl má jakoby z toho píchání strach. Když vidí, že už jdeme s inzulínem tak začne říkat že ho nechce apod. Při aplikování ji musíme přidržet, jinak by se nenechala píchnout. Vůbec nevíme čím je to způsobené. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

na tento dotaz lze jen velmi těžko odpovědět. Zkuste použít co nejkratší jehličky (4mm), střídat místa vpichu a pravidelně jehly vyměňovat (klidně denně jedna jehla). To proto, aby byl vpich nebolestivý.
Uvidíte zda se zlepší.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 3. 2024 Denisa

Dobrý den, mám roční dceru, její táta má cukrovku 1. Typu,
Občas, když ji změříme cukr, má 6,8 nebo 7,2 a blíže k těmto číslům. Mám se obávat? Děkuji.
Jinak máme měřit pravidelně ráno po probuzení, kdyby náhodou, to má vždy okolo 6,5 někdy i výš. Přes 8 mmol/l to ale nejde.
Mám se obávat a být více na pozoru? Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

děti rodičů s cukrovkou 1. typu mají zvýšené riziko vzniku diabetu 1. typu. Hodnoty nalačno jsou hraniční, pokud jste přes den 6,8...7,2 to je ještě v normě.
Odhadnout riziko vzniku diabetu lze, provádí se speciální vyšetření, která ale nejsou běžně dostupná. Této problematice se věnuje tým lékařů z FN v Motole. Kontakt viz: https://www.detskydiabetes.cz/. Doporučuji Vám je kontaktovat s dotazem, zda mohou Vaše dítě vyšetřit a stanovit riziko vzniku diabetu 1. typu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 3. 2024 anonymní

Dobrý den, prosím potřebuji poradit.
Mám dlouhodobé měření cukru 42.
Ráno na lačno od 4,7 až 6,2(ale to výjimečně) a 2 hodiny po jídle 6,2 cca.
Beru stadamet 1000 ráno i večer,rybelsus 14 mg.lek TRIPLIXAM na tlak po kterém jsem jako na kolotoči,tlak mám cca 90/70.
Další a další léky jako purinol,sorvesta,atd....
Výsledky z krve spíš nižší . Lékaři nechtějí slyšet
Připadám si přiotrávení,poboliva žaludek,Zaha,ledviny.Porosim poraďte.
.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud dobře chápu Váš dotaz, máte potíže se zažíváním, nízký tlak.
Z léků, které užíváte bych doporučila mírně snížit dávku léků, které nejvíc ovlivňují zažívání. To je Stadamet (účinná látka metformin). Zkuste snížit dávku na 750mg 1tbl ráno a 1tbl večer. Existuje preparát, který obsahuje Metformin (jako váš stadamet), ale má menší riziko zažívacích potíží. Tedy bych nahradila Stadamet lékem, který se jmenuje Glucophage forma XR 750mg 1-0-1 (je ale na lékařský předpis a doplatek cca 50 Kč na krabičku).
Lék Rybelsus také ovlivňuje zažívání, můžete snížit dávku na 7mg nebo brát ten Váš tedy 14mg 1 tbl ob den.
Stran tlaku užíváte Triplixam, nepíšete ale sílu. Tady se budete muset obrátit na Vašeho lékaře, aby Vám dávku snížil.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 3. 2024 Nikola

Dobrý den, dne 6.2 jsem byla na periodicke prohlídce, kde mi naměřili na lačno (v deset rano) 6,3 den před tím jsem pila velmi sladké kafe. Doma mám glukometr. Ráno po vypiti coca cole 6,1 a pak ten samý den dvě hodiny po jídle a po fyzické namaze jsem měla necelý tri jednotky cukru. Jinak trpim syndromem bílého pláště. Děkuji hezký den.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle výsledků máte poruchu tolerance cukru nalačno. Někdy tomuto stavu říkáme prediabetes. Stav se může zhoršit do cukrovky, může se normalizovat nebo zůstává na hranici, tedy cukr nalačno 5,5 - 6,9 mmol/l. Nad 7 mmol/l se již jedná o cukrovku, do 5,5 mmol/l jsou hodnoty v normě. Doporučujeme již nyní dodržovat racionální stravu, pohyb, udržovat optimální váhu. Podrobněji např. na www.cukrovka.cz (prediabetes).

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 3. 2024 Dagmar Gelžinská

Dobrý den. Přes půl roku píchám inzulín lantus sólo Star 34 jednotek beru ráno novapio 30 mg a k tomu siofor 1000 odpol taky siofor 1ooo a večer. Přibrala jsem za tu dobu 15 kg a doktor to neřeší. Jsem z toho velmi špatná psychicky protože mám artrozu kolene 3 až 4. Mám strašné bolesti a ty nabraná kila jsou pro mě utrpení. Doktorovi je to prostě jedno.a to ještě podotýkám, že jim minimálně protože mám kvůli váze odpor k jídlu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Gelžinská

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

po zahájení léčby inzulínem může někdy dojít k nárůstu hmotnosti, zvlášt tehdy, pokud jste předtím měla hodnoty cukru hodně vysoké. Dále užíváte lék Novapio, který někdy zadržuje v těle vodu a může také vést k nárůstu hmotnosti. Pokud dobře držíte dietu a stejně nejdou kila dolů, je potřeba toto konzultovat s Vaším lékařem. V léčbě diabetu lze užívat i léky, které s hubnutím pomáhají. Jsou ale jen na lékařský předpis a je nutno je volit po vyhodnocení Vašeho celkového stavu a laboratorních výsledků, což v této poradně nelze. Doporučuji Vám tedy obrátit se na Vašeho lékaře s otázkou změny léků pro snížení hmotnosti.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 3. 2024 anonymní

Mám vpmd chodím na reoferezu užívám Mulado prolog 750..mam neustálý pocit nechutenství a pocitu na zvracení a slabosti.mohlo mi to ovlivnit vysoká dávka léků měla jsem jen 500.. mám 70 vážím 85 v 165 děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud Váš dotaz zní, zda můžete mít nechutenství, zažívací potíže po léku Mulado prolong, tak odpověď zní ano, můžete.
Doporučuji vyzkoušet na 1-2 týdny vysadit tento lék a podle výsledků postupovat dále. Pokud Vás potíže přejdou, požádejte Vašeho lékaře o výměnu léků, pokud i po dočasném vysazení budete stále mít zažívací potíže, bude nutné hledat příčinu jinde a dovyšetřit zažívací trakt.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 3. 2024 Pavla

Dobrý den, čeká me kompletní odběr ( biochemie, cholesterol - na posouzení jak zapusobily statiny a také glykemie, KO, minerály a moč na albuminerii). Jsem ted od pondělí 4.3. nachlazená - bolest v krku a hlavy, trochu rýma. Na krev bych chtěla jít ve středu 13.3 nebo v pátek 15.5. .... myslíte, že to má smysl? Hlavně mě zajímá vliv na glukozu.... jsem rok od porodu, kdy jsem měla tehotenskou cukrovku.... v pruběhu roku jsem chodila na odber na kontrolu glykemie a za tu dobu jsem vypozorovala, že mi glykemii ovlivnuje hormonalní stav před menstruací a po menstruaci a taky právě nevyspání a stres...tak nechci byýt zklamaná z výsledku, když by mohl být ovlivněn nachlazením...a nebo za jak dlouho po nachlazení(nemoci) bych si ty odběry měla nechat udělat? musím to i skloubit i stím, abych nebyla před menstruací či v pulce... i to mi hodnoty rozhodí .děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

asi již odpovídáme pozdě, ale přece :-)
Pokud jdete na odběry na cukr a tuky, je lépe vyčkat do úplné úzdravy po nemoci, tedy minimálně týden po odeznění všech potíží.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 3. 2024 Alex Brožková

Kdybych měla příznaky cukrovky a začala jíst zase zdravě, mohlo by se vše zase vrátit do normálu?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

zde nelze odpovědět jednoznačně neboť o tom jestli se cukrovka zlepší, zhorší či vrátí úplně k normálu, rozhoduje mnoho proměnných. Tedy alespoň částečně odpovím. Pokud někdo má extrémní obezitu (např. 120-130 kg) a hodně zhubne (např. 20-30 kg) tak pokud má cukrovku, je možné, že se jeho stav metabolismu cukru vrátí do normálu. U všech ostatních diabetiků (tedy těch s normální váhou nebo jen mírnou či střední nadváhou) platí, že cukrovka je nemoc celoživotní, kterou lze dietou, pohybem a léky udržovat dobře pod kontrolou, ale nemizí a vyžaduje pravidelné kontroly stavu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 2. 2024 Julie

Dobrý den,
u přítele (22) byla zjištěna cukrovka typu 1 a snažíme se vybrat pumpu. Dočetli jsme se, že v zahraničí je možné mít pumpu, která nevyžaduje zavedení hadičky (Omnipod). Je nějaký podobný ekvivalent v Česku? Pokud ne, které pumpy umožňují např. sledování úrovně hladiny cukru přes telefon a případně nabízejí i ovládání přes něj? Velice by to usnadnilo dávkování. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pumpa Omnipod v ČR není na trhu, očekáváme jí tento nebo příští rok. Mezi pumpy s automatickým dávkováním inzulínu (tedy se jedná o pumpy, které pomáhají regulovat hladinu glykémie na základě dat ze senzoru) patří:

1. Tandem Control IQ, viz: https://www.aimport.cz/inzulinova-pumpa-t-slim-x2tm (není ovládána přes telefon)
2. inzulínová pumpa YpsoPump, lze propojit s aplikací CamAPS FX, zde je ovládání přes telefon, viz: https://www.mylife-diabetescare.com/cs-CZ/mylife-loop.html

Obě tyto pumpy mají kanylu s hadičkou, mají senzory Dexcom G6 nebo G7.

3. pumpa MINIMED G 780, tato pumpa má také kanylu s hadičkou, senzory Enlite, viz: https://www.medtronic-diabetes.com/cs-CZ/lecba-inzulinovou-pumpou/system-minimed-780g

4. jediná pumpa na trhu v ČR , která je tzv. náplasťová, tedy bez hadičky, je pumpa viz: https://cz.medtrum.com/product/nanopump.html

Pokud přítel uvažuje o léčbě inzulínovou pumpou, měl by se obrátit na diabetologa, který má v léčbě s inzulínovou pumpou zkušenosti a poradí mu vybrat vhodný přístroj. Rovněž můžete kontaktovat obchodního zástupce daných firem a nechat si přístroje ukázat. Podrobný rozbor jednotlivých přístrojů bohužel přesahuje náplň této poradny.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková