Konzultant a garant léčby
prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc. MBA

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Děkujeme za váš dotaz, během pár dní tady naleznete odpověď.


Filtrovat dotazy podle oblasti:

15. 10. 2021 Anka

Dobry den, chcela by som sa opytat? Mam 18 rokov cuktovku, v poslednej dobe bud mam super cukor ukazkovy alebo mi skace ze mi spadne aj 2 x do dna, jem to iste... Teraz mam problem rano 4,6 dam si jogurt broskynovy + 1 biely rozok a hodinu nam cukor 15,pred obedom bez dopichnutia 10.Inzulin mam humalog a tresibu, pri 4,6 som si dala inz. 6 jednotiek a nocny mavam 16..najhorsie je ze uz sa mi rozmazava videnie. Dakujem

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

na Váš dotaz nelze bohužel jednoduše a jednoznačně odpovědět. Podle toho co píšete, se léčíte pro diabetes 1. typu, tedy každé jídlo potřebujete podat inzulín a to podle obsahu cukrů a vstupní hladiny glykémie.

Každý diabetik 1. typu by měl vědět, kolik g cukrů mu pokryje 1 jednotka inzulínu, a podle toho si inzulín dávkovat. A to tak, aby po jídle byla glykémie mezi  6-9mmol/l. Doporučuji Vám konzultaci ve Vaší dia ambulanci nebo nutričního specialistu nebo rovněž odkazy na zmíněné články.

Dotkla bych se jen Vaší snídaně: sladký jogurt vede ke krátkému, ale vyššímu vzestupu glykémie, než např. tmavý chléb se sýrem, proto máte po snídani 15 a samo to leze rychle dolů. Není to vhodná snídaně. Cílem léčby abyste se cítila dobře a neměla potíže (např. rozmazené vidění) je zabránit kolísání glykémie a udržovat glykémie mezi 4-10mmol/l. Pro výuku správné aplikace inzulínu můžete rovněž použít kontinuální monitoraci glykémie (tzv. senzory).

https://ocukrovce.cz/pocitani-gramu-cukru-ve-strave-manual-pro-dm-1/
https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-ii/
https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-i/

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 10. 2021 anonymní

Dobrý den, chci se zeptat. Bratr má DM1 . Na lačno mám od 4-7 jak kdy. Ale většinou 6-7 moll přes den, se dost často dostanu do hypoglikemie kdy nejnižší hodnota byla 2.1 moll . Když mi bratr nastrelil senzor, tak jsem se dostala i na 13 moll. Často jsem byla kolem 3 po jídle výstřel. Následně spadnu dolů kdy, to jde během půl hodiny i o 6 moll a to je mi dost špatně. Někdy se to drželo i celou noc 6-7 moll. Říkala jsem to obvodní. Ta mi vzala dlouhý cukr, který byl v normě. A tím to haslo. Není mi dobře když to vylítne kolem 9-10 moll stejně tak jako když mám kolem 3 moll. Děsím se DM 1. Ráda bych věděla protilátky, zda to není začátek DM1 ale prej není potřeba. Jaký mate na to prosím názor ?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud slinivka a hormonální regulace glykémie funguje normálně, udržuje se hladina glykémie v úzkém rozmezí během dne cca 3,9-7,5mmol/l.
Někdy dochází k většímu poklesu glykémie až do hypoglykémie i s klinickými projevy hypoglykémie (což se Vám zjevně děje, je vám špatně a naměříte nízký cukr) i u zdravých jedinců. Říkáme tomu fyziologický hyperinzulinizmus. Znamená to, že po přijetí nějakého nejčastěji sladkého jídla slinivka přestřelí a uvolní více inzulínu. Následkem je pak hypoglykémie a člověk to pocítí. Ale také to nemusí být jen přecitlivělá slinivka.

Ve vašem případě bych si nechala zkontrolovat tzv. oGTT (zátěžový glukozový test), produkci inzulínu a rovněž protilátky proti slinivce. Jestli se skutečně nejedná o počínající poruchu metabolizmu cukru.

Již nyní můžete upravit jídelníček, protože tím, že snížíte příjem rychlých cukrů (sladkostí) nebo je zařadíte vždy k jídlu, kde jsou i cukry složené, tak nebudete svoji slinivku tolik zatěžovat a nebude Vám kolísat hladina glykémie. Neměla byste mít pak potíže z poklesu krevního cukru.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 10. 2021 Dana

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak velký vliv na výsledek naměřený glukometrem z prstu má množství odebrané krve na testovací proužek. Zda může být test považován za správně provedený, pokud se zobrazí výsledek, nebo může být i tak výsledek zkreslený, jestliže by bylo nabráno malé množství krve. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

glukometr je pomůcka, která není přesný laboratorní přístroj. Výsledek naměřené glykémie může kolísat v rozmezí +- 10%. Dále jsou tu následující okolnosti, které mohou výsledek zkreslit a na které je nutné při měření dávat pozor:

- velikost kapky krve nanesené na testovací proužek. Většina glukometrů si sama nasaje potřebné množství krve a výsledek ukáže, když je vše v pořádku. Vyjímečně se může stát, že kapička je malá, glukometr ji ale přesto přijme a výsledek pak neodpovídá.

- dotek prstu na reakční plošce proužku před nanesením krve

- mokré nebo špinavé prsty. Ruce před měřením doporučujeme umýt mýdlem a vlažnou vodou a řádně osušit. Nepoužívat desinfekci.

- prsty znečištěné sladkým jídlem (například prsty od banánu)

- znečištěný glukometr nebo jeho předchozí ponoření do tekutiny

- špatná kvalita proužků (nedodržení expirační doby, nesprávné skladování - zvlhnutí nebo přehřátí)

Pokud nemáte jistotu při měření glykémie glukometrem, vezměte jej s sebou na diabetologii, kde Vám vše zkontrolují a vysvětlí.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 10. 2021 Ema

Dobrý den,
jsem diabetička (II.typu) léčená Glucophage 1000mg (1-0-1). V srpnu mi diabetolog předepsal lék Ozempic.(z důvodů naměřené hodnoty HbA1c. 60)
Zmíněnou medikaci užívám a hodnoty glykemie mám na lačno v rozmezí 6,9-8,0 a po jídle 7,9-9,3 od srpna se má hmotnost snížila o 9 kg. HbA1c mi po 2 měsících užívání bylo naměřeno 55.
Příští týden se však na stálo stěhuji (ze Znojma do Prahy)a budu měnit lékaře. Přijdu li na diabetologii v Praze a bude mi při odběru naměřen HbA1c nižší než 60 znamená to , že mi Ozempic lékař nepředepíše (nebo dá předpis, avšak za cca 3000kč /měs, protože momentálně nesplňuji podmínku předpisu léku za zvýšenou úhradu, jejiž podmínky jsem v srpnu splňovala)? Navíc lékař u kterého jsem se léčila, sám momentálně podstupuje operační zákrok a jeho zástup mi další recept na Ozempic vystavit nechce neboť ,, můj " diabetolog v září vystavil recept na 3pera -tj. do konce října.(Pokud bych se nestěhovala, na kontrolu bych byla pozvaná v závěru letošního roku)
Děkuji předem za radu.


Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud jste splnila podmínky dané pojištovnou a došlo ke snížení hmotnosti, zlepšení kompenzace diabetu, je možné lék Ozempic nadále předepisovat, protože léčba splnila svůj účel. Dokud bude dobrá kompenzace lze jej předepisovat.

Váš diabetolog to popíše v předávací zprávě pro dalšího lékaře, který by se tím měl řídit.

Jak to ovšem udělat s předepsáním, které potřebujete akutně je nutné se domluvit na vaší diabetologii ještě před předáním k jinému lékaři.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 10. 2021 ProsímPomoc!

Dobrý den,
V roce 2020 cca v červenci-září se mi udála zvláštní záležitost, kdy jsem se probudil a mel jsem v podstatě všechny svaly menší. Predevším znatelně na nohách a zadku (tak velký rozdíl, že místo L velikosti, která mi byla těsná nosím M velikost, která je mi volná). Nabral sem rapidně cca z 87kg na 90kg, které se pro mě stali lehko udržitelné za stravování se pouze na 3 jídlech denně. Předtím jsem jedl klidne 4-6 jídel denně a držel jsem se v rozmezí 86-88kg. Taky moje velikost penisu (délka i šířka) a koulí se zmenšila. Nemám, tak velké libido jako dřív a zájem o druhé pohlaví. Dále jsem si všiml, že distribuce tuku se změnila (nabírám tuk i na horní části torsa, což jsem předtím nezažil). A když cvíčím nevydržím, tak dlouho a s menší intenzitou určitě, pokud to přetáhnu cítím paranoiu, social anxiety, nervozitu, akumulované negativní myšlení v mé hlavě a mám problem být v přítomném okamžiku. A také když cvičím nerostou mi moc svaly - poraním je - udělím stimulaci k růstu - ale nezlepšují se - buďto vypadám stejně nebo se ještě zmenší - V historii mám velmi dobré výsledky v kulturistice. A na závěr nemůžu natahat do svalů živiny (carbload). Jsem velmi štíhlý vzhledem k tomu že vážím cca 90-92kg (když jsem vážil těch86-88kg byl jsem docela nakrmený, ale štíhlý a prostě ve formě ) a jíst více nepomáhá pouze se to udrží v žaludku a stresuje to můj organismus více. Prosím vás o pomoc, co bych měl udělat ? Vždycky jsem měl dobré výsledky v posilování i libido bylo hodně vysoko a teďka jsem v pozici, kdy cítím, že mám svázané ruce za zádama a nic moc nepomáhá. Nevím jestli mám problem s HGH,testosteronem,ledvinami ci urcitá nebo pokrocilá forma insulinové resistence. Prosím vás o radu. klidně na MAIL. Děkuju.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

popis Vašeho stavu je velmi expresivní. Není z něj ale jasné na co přesně se ptáte. 
Můžete prosím formulovat jasné a konkrétní dotazy?

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 10. 2021 Lucie Přibylová

Dobrý den měla jsem těhotenskou cukrovku a držela jen dietu,teď jsem byla na kontrole ogtt testu po půl roce,ještě kojím.Lačný cukr mám 4,3,po 1 h 10,2 a po 2h cukr klesl na 6,3.Na diabetologii jsem volala výsledky a mám přijít 18.října.Dělá mi starosti ta druhá hodnota.Myslíte,že bude stačit dieta a změna životosprávy?Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud nejste těhotná, tak pro diagnozu cukrovky jsou zásadní hodnoty nalačno a ve 2 hodině testu. Ty jsou ve Vašem případě v normálu. Hodnota za 1 hodinu se u netěhotných nepoužívá.

Va Vašem případě se o diabetes nejedná.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 10. 2021 Žaneta Šonská

Dobry den,dnes mi p.doktorka predepsala inzulin tresiba,pichat si ho mam ve 22:00 a mam k tomu 1tydne ozempic,ale nevim kdy si ho pichnout,v jakem casovem intervalu od toho inzulinu,dekuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Inzulín Tresiba je výhodný, protože není nutno přesně dodržovat čas aplikace. Lze jej lze aplikovat +/- 2 hodiny od stanoveného času. Tedy ve Vašem případě to lze kdykoliv mezi 20-24 hodinou. Bez ohledu na to, kdy budete večeřet.

Preparát Ozempic se aplikuje 1x týdně kdykoliv v průběhu dne. Bez vazby na jídlo a aplikaci inzulínu Tresiba. Můžete si klidně aplikovat inzulín Tresiba a Ozempic ve stejný čas, ale není to nutné. Prakticky je vhodné Ozempic aplikovat ve stejný den v týdnu například po snídani, aby se na to nezapomínalo. Není to ale nutné. Je tedy na Vás, v kterou denní dobu si Ozempic podáte. S inzulínem Tresiba si to neuškodí.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 9. 2021 Vladimír

Dobrý den,
obracím se na Vás s následujícím problémem.
Již 7 let se léčím s diabetem II.typu.( v současnosti Glucophage 1000mg 1-0-1 ,tak jak lékař před rokem určil)
Při poslední kontrole mi byla hladina HbA1c naměřena ve výši 60.
Lékař mi předepsal lék Ozempic.(1. pero v síle 0,25 další v síle 0,5)
,,Podmínkou" předepsání tohoto léku byla má ochota uhradit vyšší doplatek na tento lék.
Časem jsem však zjistil, že pravděpodobně mám nárok na tzv. druhou úhradu (kdy neplatím za jedno pero v lékárně 1717Kč ale pouze 232 Kč)
Oba typy úhrad mají započitatelný doplatek pro ZP (tak že po odečtu této položky já uhradím ,,pouze " 837Kč, v případě druhé úhrady by to bylo 95Kč)
Lékař mi řekl, že neužívám maximální tolerovatelnou dávku metforminu(užívám Glucophage) a proto mi on-diabetolog nemůže Ozempic s úhradou 232 Kč předepsat.
Mám BMI 41 .
V informacích od SÚKLu jsou pro druhou úhradu(tj. 232Kč) u Ozempicu tato 3 kriteria :
1.BMI nad 35,
2.lékař musí mit specializaci diabetolog
3. hladina HbA1c musí být minimálně 60 a víc
Nenašel jsem žádné kriterium kterému bych, dle svého mínění, nevyhovoval já jako pacient a lékař svojí specializací.
(pokud si informace o druhé úhradě vykládám chybně a nemám na ni nárok, prosím vysvětlete mi moji chybnou domněnku vysvětlení od svého diabetologa nerozumím,nemluvíc o faktu,že mě o různé výši úhrad na počátku léčby ABSOLUTNĚ NEINFORMOVAL.
Poraďte prosím jak postupovat.
Děkuji Vladimír

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Semaglutid (preparát Ozempic) je hrazen v kombinaci s metforminem (Glucophage) a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyšší pokles hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen.

Zde cituji podmínky úhrady pojištovnou. Toto jsou vstupní podmínky abychom vůbec preparát mohli použít. Ve vašem případě soudím že 2gramy Glucophage za den jsou obvyklá maximální dávka, kterou používáme dříve, než přidáváme další preparát. To jestli je dávka maximální tolerovaná je vždy ale na individuálním posouzení lékaře.

Pokud můžeme preparát použít, pak řešíme v jakém systému úhrady to bude. Pacient hradí bud část, tzv. základní úhrada (což je asi polovina ceny. To pokud nemá HbA1C nad 60mmol/mol a má BMI nad 35), nebo pojištovna hradí všechno (tzv. zvýšená úhrada, kdy je doplatek jak píšete jen v řádku několika 100 Kč, to je podle lékárny. Zde platí BMI nad 35 a zároveň HbA1C nad 60mmol/mol.).

Lék je pouze na předpis lékaře se specializací diabetologie.

Ve Vašem případě spíše soudím pro režim zvýšené úhrady, tedy plné úhrady pojištovnou.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 9. 2021 Ladislav Tvrdík

Jelikož mám slabší diabetes na který beru léky Metformin 1000mg 2x denně a obdržel jsem od praktické lékařky glukoměr ke kontrole glykemie, mám také střední astma /nyní po prodělání covidu 19 se mi zhoršilo dýchání a zrak, mám nárok na úhradu jehel a proužků na glykemií případně na další popsané onemocnění i jiných prostředků -děkuji Tvrdík Lad

Odpověď ordinace

Dobrý den,

jako diabetik II typu na PAD /perorální antidiabetikum/ máte nárok na 100 ks testovacích proužků a 100 ks lancet /jehliček do odběrového pera/ za rok. Poukaz na pomůcku Vám předepíše Váš ošetřující lékař a Vy si vyzvednete v lékárně.

S pozdravem

Diabetologická ambulance