Dobrý den, manžel má nalačno cukr 6,0-6,8, obvodní lékař ho již podruhé za 2 roky poslal na OGTT, před dvěma lety v pořádku, nyní po 2 hodinách 11,3. Neudělal mu ale vyšetření HbA1C, pouze OGTT. Lze z těchto výsledků usuzovat, že má diabetes? Řekl mu, že mu napíše léky, ale nebylo by lepší se tedy raději objednat na diabetologii (jeho maminka se též léči s diabetesem 2. typu, na inzulínu)?
Děkuji moc za odpověď.
Věk 56 let, 183cm/106kg,hrudní a břišní sarkoidóza 1. st., léky na vysoký tlak v minimální dávce, po ablaci srdce (arytmie), jinak všechny laboratorní výsledky v normě.
Odpověď ordinace
Dobrý den,
diagnóza diabetu se stanovuje buď podle glykémie nalačno (opakovaně nad 7,0mmol/l) nebo podle hladiny glykémie v testu oGTT ve druhé hodině. Pokud je hodnota nad 11,0mmol/l, již se jedná o diabetes.
Tedy ano, Váš manžel má cukrovku. Poslední výzkumy doporučují zahájit léčbu ihned po zjištění diagnózy cukrovky. Je v pořádku, že mu lékař doporučil léky. Při dalších odběrech obvykle doplňujeme, jak správně říkáte test HbA1C a ještě další parametry tuků, štítné žlázy a další krevní testy. Toto patří do preventivních vyšetření všech pacientů s cukrovkou. Obvykle je praktičtí lékaři provádějí sami, stejně tak, jako mohou léčit nekomplikované diabetiky.
Tedy pokud se cukrovka manžela nebude horšit a jeho HbA1C bude pod 50mmol/mol, není nutné chodit na diabetologii.
S pozdravem,
MUDr. Dagmar Bartášková