Nastavení soukromí
Dobrý den, jsem teď ve 29tt podle UZ, mám ještě syna 4 roky který teď byl tři týdny hodně nemocný a s tím bylo spojeno hodně starostí. Bohužel jsem proto zapomněla, že jsem se měla objednat na vyšetření OGTT. A teď už mi vyšetření nikde neudělají, je to velký průšvih? Nemám žádné potíže, minule těhotenství bylo také bez problémů a i tohle vyšetření tenkrát dopadlo dobře. Mám strašně špatné svědomí, je ještě nějaká možnost jak mě vyšetřit na hladinu cukru. Děkuji
Odpověď ordinace
Dobrý den,
pokud nejste obézní, nemáte v rodině cukrovku a je vám do 35 let, je riziko těhotenské cukrovky malé. Nicméně nikdo nemůže předvídat, jak Váš organizmus na toto těhotenství zareaguje. Doporučuji Vám nechat si zkontrolovat alespoň cukr nalačno, ale ideálně celý zátěžový test. Pokud máte žádanku od gynekologa je jistě platná a test oGTT lze provést i v pozdější fázi těhotenství. Nicméně bych to neodkládala na leden. Dojděte si co nejdříve. Alespoň budete mít jistotu a klid na duši, že jste nic nezanedbala.
S pozdravem
MUDr. Dagmar Bartášková