Nastavení soukromí
Dobrý den, chci se zeptat. Bratr má DM1 . Na lačno mám od 4-7 jak kdy. Ale většinou 6-7 moll přes den, se dost často dostanu do hypoglikemie kdy nejnižší hodnota byla 2.1 moll . Když mi bratr nastrelil senzor, tak jsem se dostala i na 13 moll. Často jsem byla kolem 3 po jídle výstřel. Následně spadnu dolů kdy, to jde během půl hodiny i o 6 moll a to je mi dost špatně. Někdy se to drželo i celou noc 6-7 moll. Říkala jsem to obvodní. Ta mi vzala dlouhý cukr, který byl v normě. A tím to haslo. Není mi dobře když to vylítne kolem 9-10 moll stejně tak jako když mám kolem 3 moll. Děsím se DM 1. Ráda bych věděla protilátky, zda to není začátek DM1 ale prej není potřeba. Jaký mate na to prosím názor ?
Odpověď ordinace
Dobrý den,
pokud slinivka a hormonální regulace glykémie funguje normálně, udržuje se hladina glykémie v úzkém rozmezí během dne cca 3,9-7,5mmol/l.
Někdy dochází k většímu poklesu glykémie až do hypoglykémie i s klinickými projevy hypoglykémie (což se Vám zjevně děje, je vám špatně a naměříte nízký cukr) i u zdravých jedinců. Říkáme tomu fyziologický hyperinzulinizmus. Znamená to, že po přijetí nějakého nejčastěji sladkého jídla slinivka přestřelí a uvolní více inzulínu. Následkem je pak hypoglykémie a člověk to pocítí. Ale také to nemusí být jen přecitlivělá slinivka.
Ve vašem případě bych si nechala zkontrolovat tzv. oGTT (zátěžový glukozový test), produkci inzulínu a rovněž protilátky proti slinivce. Jestli se skutečně nejedná o počínající poruchu metabolizmu cukru.
Již nyní můžete upravit jídelníček, protože tím, že snížíte příjem rychlých cukrů (sladkostí) nebo je zařadíte vždy k jídlu, kde jsou i cukry složené, tak nebudete svoji slinivku tolik zatěžovat a nebude Vám kolísat hladina glykémie. Neměla byste mít pak potíže z poklesu krevního cukru.
S pozdravem
MUDr. Dagmar Bartášková