Nastavení soukromí
Dobrý den, moje matka měla problém se štítnou žlázou, a když jsem na tuto skutečnost upozornil svého PL, odeslal mě na UZ. Poprvé jsem byl vyšetřen před dvěma lety se závěrem: oba laloky ŠŽ nezvětšené, hladkých kontur, drobně skvrnité struktury s vícečetnými droboučkými uzlíky v obou lalocích, vaskularizace přiměřená, bez hrubších ložiskových změn, isthmus zcela štíhlý.
Dnes jsem byl znovu na UZ a závěr pana doktora mě trochu vyděsil, chvíli přemýšlel, jestli vůbec kouká na UZ na lymfatickou uzlinu či zda je to uzel, nicméně do zprávy napsal toto: oba laloky ŠŽ jsou jen hraniční velikosti - 15x18x35 mm s dif. zhrubělou echostrukturou, vlevo při okraji nezvětšeného isthmu je hypoechogenní uzel 7 mm, jinak bez ložiškových změn, bilat. bez známek patologické hyperemie parenchymu, okolí ŠŽ bez patologie.
Jde zde na místě se daného uzlu začít obávat nebo by bylo vhodné to jen přenechat na sledování u endokrinologa či u PL?
Děkuji za odpověď.
Odpověď ordinace
Dobrý den,
dle charakteru uzlu na sono a případných rizikových markerů se rozhoduje, zda je nutná punkce nebo jen už sledovaní v čase. Pokud projeví uzel růstovou aktivitu, či se zhorší jeho sono obraz, je indikována punkce k odběru buněk k posouzení patologem.
S pozdravem
MUDr. František Loos